fbpx

Co je Swing?

Swing, to jsou zvuky big bandů, vlnění se v rytmu saxíků a klarinetů, divoké mejdany, krásné dámy a elegantní pánové …zkrátka noblesa sama! Sám název napovídá, že se budeme houpat jako na houpačce a bouncovat na vlnách swingu. Vyvinul se z jazzové hudby ve 20. letech minulého století v New Yorku a postupně získával na oblibě. Za války dosáhl největšího rozmachu zásluhou legendárních zpěváků jako je Louis Armstrong nebo Ella Fitzgerald a samozřejmě nezapomenutelných big bandů Bennyho Goodmena, Duka Ellingtona, Counta Basieho, Tommy Dorseyho a dalších skvělých muzikantů. Postupem času se zásluhou Hollywoodu swing dostal do povědomí široké veřejnosti a začalo se mluvit o Swingové éře. Stal se z něj životní styl. Už se nejednalo jen o hudbu, ale i o oblékání, filozofii a především tanec. 

Charleston 20

Takový pouliční street dance byl ve své době dvacítkový neboli stříhaný charleston, byl rozšířený a velice oblíbený nejen na ulicích, ale i v Harlemských klubech. Vychází z něj většina swingových tanců. Může se tančit i v páru, ale většinou se s ním setkáme sólo. Vzpomínáte na slavnou píseň: Babičko, nauč mě charleston! Nebo na film Great Gatsby? Tak to je on!

Lindy Hop

Z dvacítkového charlestonu se postupně vyvinul fly charleston neboli kopaný, který se později spojil s break away a z toho vzknikl dnes nejoblíbenější swingový tanec zvaný lindy hop. Jeho hlavním představitelem byl Frankie Manning a jeho Whiteys Lindyhoppers, skupina černošských tanečníků, kteří do tance vnesli prvky akrobacie a patřičnou dávku swingové divočiny. Postupně získával na oblibě i mezi bělošskou populací v Americe. Ta mu dala poněkud uhlazenější ráz. Dnes takovému stylu říkáme LA style lindy hop.

Balboa

Vedle lindy hopu se ale v různých koutech Ameriky začali nezávisle na sobě vyvíjet i další druhy swingových tanců. Ve 30. letech začínaly taneční sály praskat ve švech, protože lindy hop byl divoký a náročný na prostor. Na poloostrově Balboa v New Port beach v Kaliforinii to vyřešili velmi lišácky. V reakci na přeplněné sály vymysleli nový styl úsporného tance, který nazvali podle místa vzniku Balboa. Velmi malé a rychlé kroky a uzavřené držení, jim dovolilo tančit i na ty nejrychlejší skladby.

Collegiate Shag

Divokost a ztřeštěnost mládí se plně projevila v tomto velmi svižném tanci, který vzešel z řad studentů vysokých škol. Byl totálně spontánní a neorganizovaný do doby, než si Arthur Murray pozval skupinu studentů, kteří ho fascinovali, ale zároveň jejich kroky nedokázal přiřadit k žádnému již známému tanci. A tak se rozhodl, že s nimi natočí krátký instruktážní film o novém tanci s názvem Collegiate shag. Jeho dnešní podoba se stylově liší od původního instruktážního videa, ale základ je stále stejný. V současné době se těší velké oblibě po celém světě. Největší festivaly se konají ve Varšavě, v Barceloně a v Los Angeles.

Boogie Woogie

Styl hudby, který vychází z bluesu. V 50. letech se stal velmi populárním díky rokenrolu. Díky novému stylu hudby se postupně proměňoval i tanec. Evropané si přizpůsobili základní držení, šestidobý rytmus a nášlapy, a tak se z Lindy Hopu postupně vyvinulo Boogie Woogie. V současné době je považováno za sportovní tanec a dělají se v něm soutěže. Dá se však tančit i jako social dance. To znamená, že tanec není zaměřený choreograficky, ale je založený na schopnostech vedení a následování obou partnerů.

Sólo Jazz

Využívá kroky různých jazzových tanců (charleston, peabody, fox trot) a rutin (shim sham, trankie doo, big apple, mama stew…), které navzájem kombinuje a vytváří nové a nové možnosti tanečního projevu. Pokud jste taneční individualita a potřebujete svůj kreativní prostor, pak je tohle pro vás to pravé. Sólo dává svobodu projevu a pomáhá s vyjádřením muzikality i v jiných druzích tanců.