fbpx

Co je Swing?

Swing, to jsou zvuky big bandů, vlnění se v rytmu saxíků a klarinetů, divoké mejdany, krásné dámy a elegantní pánové …zkrátka noblesa sama! Sám název napovídá, že se budeme houpat jako na houpačce a bouncovat na vlnách swingu. Vyvinul se z jazzové hudby ve 20. letech minulého století v New Yorku a postupně získával na oblibě.

Za války dosáhl největšího rozmachu zásluhou legendárních zpěváků jako je Louis Armstrong nebo Ella Fitzgerald a samozřejmě nezapomenutelných big bandů Bennyho Goodmena, Duka Ellingtona, Counta Basieho, Tommy Dorseyho a dalších skvělých muzikantů.

Postupem času se zásluhou Hollywoodu swing dostal do povědomí široké veřejnosti a začalo se mluvit o Swingové éře. Stal se z něj životní styl. Už se nejednalo jen o hudbu, ale i o oblékání, filozofii a především tanec.

Charleston 20

Takový pouliční street dance byl ve své době dvacítkový neboli stříhaný charleston, byl rozšířený a velice oblíbený nejen na ulicích, ale i v Harlemských klubech. Vychází z něj většina swingových tanců. Může se tančit i v páru, ale většinou se s ním setkáme sólo. Vzpomínáte na slavnou píseň: Babičko, nauč mě charleston! Nebo na film Great Gatsby? Tak to je on!

Lindy Hop

Z dvacítkového charlestonu se postupně vyvinul fly charleston neboli kopaný, který se později spojil s break away a z toho vzknikl dnes nejoblíbenější swingový tanec zvaný lindy hop. Jeho hlavním představitelem byl Frankie Manning, Norma Miller, Al Minns, Leon James, Willa Mae Ricker. Tito tanečníci byly součásti Whiteyho Lindyhopperů, skupina černošských tanečníků, kteří do tance vnesli prvky akrobacie a patřičnou dávku swingové divočiny. Postupně získával na oblibě i mezi bělošskou populací v Americe. Ta mu dala poněkud uhlazenější ráz. Dnes takovému stylu říkáme LA style lindy hop.

Balboa

Vedle lindy hopu se ale v různých koutech Ameriky začali nezávisle na sobě vyvíjet i další druhy swingových tanců. Ve 30. letech začínaly taneční sály praskat ve švech, protože lindy hop byl divoký a náročný na prostor. Na poloostrově Balboa v New Port beach v Kaliforinii to vyřešili velmi lišácky. V reakci na přeplněné sály vymysleli nový styl úsporného tance, který nazvali podle místa vzniku Balboa. Velmi malé a rychlé kroky a uzavřené držení, jim dovolilo tančit i na ty nejrychlejší skladby.

Collegiate Shag

Divokost a ztřeštěnost mládí se plně projevila v tomto velmi svižném tanci, který vzešel z řad studentů vysokých škol. Byl totálně spontánní a neorganizovaný do doby, než si Arthur Murray pozval skupinu studentů, kteří ho fascinovali, ale zároveň jejich kroky nedokázal přiřadit k žádnému již známému tanci. A tak se rozhodl, že s nimi natočí krátký instruktážní film o novém tanci s názvem Collegiate shag. Jeho dnešní podoba se stylově liší od původního instruktážního videa, ale základ je stále stejný. V současné době se těší velké oblibě po celém světě. Největší festivaly se konají ve Varšavě, v Barceloně a v Los Angeles.

Boogie Woogie

Styl hudby, který vychází z bluesu. V 50. letech se stal velmi populárním díky rokenrolu. Díky novému stylu hudby se postupně proměňoval i tanec. Evropané si přizpůsobili základní držení, šestidobý rytmus a nášlapy, a tak se z Lindy Hopu postupně vyvinulo Boogie Woogie. V současné době je považováno za sportovní tanec a dělají se v něm soutěže. Dá se však tančit i jako social dance. To znamená, že tanec není zaměřený choreograficky, ale je založený na schopnostech vedení a následování obou partnerů.

Sólo Jazz

Využívá kroky různých jazzových tanců (charleston, peabody, fox trot) a rutin (shim sham, trankie doo, big apple, mama stew…), které navzájem kombinuje a vytváří nové a nové možnosti tanečního projevu. Pokud jste taneční individualita a potřebujete svůj kreativní prostor, pak je tohle pro vás to pravé. Sólo dává svobodu projevu a pomáhá s vyjádřením muzikality i v jiných druzích tanců.